Мистерията на философския камък

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Какво представлява той и успява ли някой да го открие

Философският камък може изобщо да не е бил камък, а прах или вещество в друга форма и може никой да не е успял да го открие, но поне от вековното му търсене са извлечени ползи за науката днес

От Средновековието до края на XVII в. известният „философски камък“ е най-търсеното нещо в света на алхимията, тогавашното наименование на днешната химия.

Според легендата философският камък превръща всеки обикновен метал в злато. Смята се също, че има силата на еликсир на живота, като лекува болести, възвръща младостта и дори носи безсмъртие на този, който го притежава.

Има вероятност философският камък изобщо да не е бил камък, а прах или вещество в друга форма. В различните източници е назоваван още „тинктурата“, „праха“ или „materia prima“.

В опита си да открият мистичния елемент, алхимиците изследват безброй вещества в лабораториите си и изграждат богата база с факти, които имат изключителен принос в развитието на химията, фармакологията и металургията.

Сред тях е и името на сър Исак Нютон, чиито тайни алхимични дейности са известни днес. Преди него Никола Фламел, средновековният френски преписвач и продавач на ръкописи, живял в Париж в края на XIV и началото на XV в., се смята, че е открил елемента.

С помощта на испански учен, специалист по мистични текстове на древноеврейски, Фламел успява да разкодира древна книга по алхимия, която насочва към така търсения философски камък.

Magnum opus е терминът, който се е използвал за успешно превръщане на материята в злато или с други думи – създаването на философски камък.

Така и не може да се потвърди със сигурност дали Фламел е постигнал своя „Magnum opus“, но исторически записи доказват, че именно по това време той забогатява изключително много и дори дарява средствата с за благотворителност.

За феновете на Хари Потър може би името на Фламел е познато, защото Дж.К.Роулинг го включва в първата книга от световноизвестната си поредица.

Оригиналното заглавие на книгата при публикуването й във Великобритания е „Хари Потър и философският камък“, но когато излиза за пръв път в САЩ е сменено на „Хари Потър и камъкът на магьосника“.

Има много истории за философския камък, но никоя от тях не може да бъде подкрепена с точни и убедителни факти. Така този толкова желан от алхимиците елемент остава една неразгадана мистерия и до днес.

АRTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Емилио Салгари: Спящият човек винаги е миролюбиво настроен

Днешните момчета със сигурност не са като момчетата отпреди 50-60 години. Най-малкото заради „дребната” подробност, че, унесени в дебнене на покемони и прочее виртуални...

Паднаха перките на кабаре „Мулен Руж“, най-известният клуб в Париж (видео)

Перките на забележителната червена вятърна мелница на фасадата на кабарето "Мулен Руж", най-известният клуб в Париж, паднаха на земята през нощта в ранните часове...

Ицко Финци на 91: Не ми изчезва желанието да се критикувам, да се гледам и да се питам кое е добро, кое е лошо

Ицхак Самуел Финци е роден на 25 април 1933 г. в София. Баща му е видният театрал и актьор Самуел Финци. Ицко е 7-годишен,...

Ела Фицджералд – вечните песни на черния славей (видео)

Родена е във Вирджиния, в Нюпорт Нюз, на 25 април 1917 г., но спомените ѝ започват от Харлем, Ню Йорк. За младата чернокожа пришълка,...

„Антистатик“ събира авангарда на родните хореографи (видео)

От 16 до 19 май на различни места в София ще се проведе 4-тата Българска танцова платформа (БТП) на Международния фестивал за съвременен танц...