Норман МЕЙЛЪР: Желанието за успех е като смазка за тайната проституция на душата

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Мейлър е една от иконите на американската популярна култура – той е бил писател, биограф, журналист, провокатор, плейбой, документалист на своето време. Правил е и филми. Според творбата, качеството, което го характеризира най-добре, е амбицията. Той е искал не само да бъде най-добрият автор на своето време, но името му да бъде поставяно редом до тези на Достоевски и Толстой. Дори е мечтал в един момент да бъде президент на САЩ, въпреки че политическата му кариера достига само до кандидат за кмет на Ню Йорк, което също не е малко.

Макар да е едновременно активист за различни каузи, защитаващи права и свободи, той е противник на Движението за правата на жените. Мейлър многократно се забърква в скандали и спорове. Счита се първо за романист, но най-големият му принос е в сферата на журналистиката, където изследва американската психика. Пише за Джон Ф. Кенеди, Мерилин Монро, секса, технологиите, търсенето на слава и идентичност.

Публикувал е 40 романа, печелил е два пъти „Пулицър“. На български са преведени книгите му „Евангелието от Сина“ и „Замък в гората“.

Резултат с изображение за Norman Kingsley Mailer

Представяме ви избрани цитати на Норман Мейлър:

„Ако някой не е достатъчно талантлив, за да стане писател, не е достатъчно умен, за да стане адвокат и ръцете му треперят твърде много, за да извършва операции, той става журналист.“

„Белег на посредственост е да се търси прецедент.“

„Бракът има четири етапа. Първо е ухажването, след това женитбата, после децата, и накрая – последния етап, без който не можете да опознаете напълно жената, е разводът.“

„В крайна сметка герой е този, който спори с боговете и по този начин предизвиква дяволите да оспорват неговото схващане. Колкото повече може да постигне един човек, толкова повече може да бъде сигурен, че дяволът ще обитава в неговото творчество.“

„Всяка една от моите книги ме убиваше малко по малко.“

„Естествената роля на човека от ХХ век е тази на тревожността.“

„Желанието за успех е като смазка за тайната проституция на душата.“

„Крайната цел на изкуството е да засили, дори ако е необходимо, да изостри моралното съзнание на хората.“

„Лошите момчета не танцуват. По-добре да го повярваш.“

„Любовта си е любов – можеш да я намериш във всекиго, можеш да я намериш навсякъде. Въпросът е, че никога не можеш да я задържиш. Не и докато не си готов да загинеш за нея.“

„Модерната демокрация е тирания, чиито граници са обаче неопределени; човек открива колко далече може да отиде единствено като пътува по права линия, докато не бъде спрян“.

„На никое сърце не му е толкова тежко, колкото на плахото сърце“.

„Ние всички сме толкова виновни за това, че сме позволили светът около нас да става все по-грозен и безвкусен с всяка година, че отстъпваме пред терора и сами се потапяме в него“.

„Обикновено имам нужда от една бира, за да пусна мотора.“

„Съществува една популярна заблуда за човека като нещо средно между животното и ангела. Всъщност човекът е преход между животното и Бога.“

„Функцията на социализма е да издигне страданието на по-високо ниво.“

Борис Белев

ARTday.bg

Следвайте ни във Фейсбук на https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Пътят е самият живот

Години наред търсих Бог, взирайки се в небето - мечтаех да раста духовно и да се сливам още повече с Божественото, имаше моменти, в...

Стана ясна причината за тайната визита на Джон Малкович в София

Днес приключи кастингът на режисьора Джон Малкович за избор на актьори от щатната трупа на Народния театър, които ще участват в спектакъла „Оръжията и...

Алберт Айнщайн: Не вярвам на думичката „ние“!

Алберт Айнщайн е роден в Улм, Германия, на 14 март 1879 година. На 15-годишна възраст напуска училище, тъй като не харесва дисциплината и зубраческата...

В Ню Йорк 353 балерини танцуваха за световен рекорд (видео)

Стотици млади балерини с бели пачки и прибрани коси се събраха в сряда в нюйоркския хотел "Плаза", за да подобрят световния рекорд за едновременно...

Марсел Паньол: Кажи ми на какво се смееш, за да ти кажа какъв си

Той е първият представител на Седмото изкуство, който през 1946 г. е приет за член на Френската академия. На българският читател е известен преди всичко...