Любопитно | Какво не знаем за известните писатели (СНИМКИ)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Крамер ли е Ремарк и кой пръв употребява в литературата думата „гей”

В повечето случаи ние успяваме да се докоснем до живота на великите творци само откъм официалната страна на техните биографии. Учителката ни по литература не ни е разказвала нито за маниакалната педантичност на чистофайника Маяковски, нито за сексуалната ориентация на Гертруд Щайн. Всеки има своите странности и тъмни страни. Известните писатели и поети не са изключение от правилата. В техния живот дори има повече удивителни и екстравагантни случки, отколкото при обикновените хора.

Ето най-шокиращите факти според „The Internet Times“:

Резултат с изображение за remark writer

10. Ерих Мария Ремарк: „Не приемайте нищо близко до сърцето си. Малко са нещата, които дълго време са важни…“

(Измислена ли е фамилията Ремарк)

Националистите разпространили слух, че истинската фамилия на Ремарк е Крамер (Ремарк – на обратно). Целта им била да докажат, че е евреин от френски произход. Това се случило след миграцията му от Германия. И до ден днешен в някои биографии може да се срещне тази измислена фамилия.  

Резултат с изображение за john tolkien

9. Джон Толкин: „Тъмните дела трябва да се правят в тъмнина…“

(Тъмните дела на Толкин)

Авторът на трилогията „Властелинът на пръстените“ е бил отвратителен шофьор. Хъркал е много силно и жена му го е гонила редовно да спи в банята. Също така Толкин е бил непримирим франкофоб – не понасял изобщо французите, начело със самия Вилхелм Завоевателя.  

Резултат с изображение за stephen king

8. Стивън Кинг: „…ние сме проклети и обречени да мислим винаги какво е можело да бъде направено по-добре, дори когато постигаме всичко, което сме искали.“

(Рак на псевдонима)

Има момент в живота на Стивън Кинг, когато му забраняват да издава повече от една книга годишно. Но тъй като е неукротимо вдъхновен, искал да пуска нови и нови неща и започнал да създава творби под името Ричард Бакман. Един продавач в книжарница забелязал приликата в стиловете на двамата автори и съобщил в Библиотеката на Конгреса, че Ричард Бакман безсъвестно използва творчеството на Кинг и пуска „авторски“ книги, досущ като от майстора на трилъра. Кинг разбрал за случая, позвънил на продавача и му предложил да се направи разобличаваща статия като, даже бил готов да даде интервю. На бял свят се появил материал, в чийто пресрилийз пишело, че Ричард Бакман е починал от „рак на псевдонима“.  

Резултат с изображение за anton chekhov

7. Антон Чехов: „Жената не носи никаква полза на Отечеството. Тя не ходи на война, не преписва книжа, не строи железопътни трасета, а заключвайки от мъжа си бутилката с водка, допринася за намаляването на приходите от акцизи.“

(Защо Чехов наричал жена си крокодил)

Интересно, че наред със стандартните комплименти и банални ласкави думи Антон Павлович Чехов използвал и доста неординарни такива. Например, в едно от писмата си до Олга Книпер я нарича „куче“ и „змия“. А в друго – „крокодил на моята душа“, доста лирично, нали?  

Резултат с изображение за charles dickens

6. Чарлз Дикенс: „Промяната поражда промени…“

(С какво столовете попречиха на Чарлз)

Всяка сутрин Дикенс започвал работа с преместване на мебели или с цялостно преустройство на стаите. Той бил много придирчив и претенциозен и не понасял столовете в кабината да не са разположени както на него му харесва. Мразел паметниците. Вероятно затова сега има само една негова статуя и тя е във Филаделфия. Първоначално семейството на Дикенс възприело произведението на изкуството доста скептично и отзивите били отрицателни.

Резултат с изображение за gertrude stein

5. Гертруд Щайн: „Свободната жена е тази, която си позволява секс преди сватбата и работа след сватбата.“

(Кой първи пише за гейовете)

Гертруд Щайн е първата писателка в световната история, която е посмяла да употреби в свое произведение думата „гей“. По мнението на много критици, това не е ни най-малко странно, защото тя самата е била лесбийка и не е криела този факт. Щайн си признавала и друго нещо – че мрази препинателните знаци. Специалистите са сигурни, че огромно влияние върху творчеството й са имали вълненията от онова време, както и наркоманът-писател Уилям Бъроуз.  

Резултат с изображение за vladimir mayakovsky

4. Владимир Маяковски: „Аз рими за пари не съм каканизал, нито мебели трупах от махагон и от явор.“

(Най-важното са чистите ръце)

Маяковски имал патетична ненавист към всякакъв вид мръсотия. Зле измитите плодове върху ресторантската маса били равносилни на разстрел на сервитьора. А ако любимата му приятелка си позволявала да си зобне зърно неизмито грозде, той я заключвал в стаята и дълго след това фучал. Съществува версия, че Маяковски дълго време е боледувал от болест, причинена от немити ръце.

Резултат с изображение за george byron

3. Джордж Байрон: „Нейната рокля започва твърде късно и завършва твърде рано…“

(Необикновена колекция)

Байрон притежавал доста маниашка колекция – кичури коса, отрязани от челата на любимите му жени. Кичурите, а понякога и цели къдрици, се съхранявали в специални пликове, върху които по романтичен начин били изписани имената на притежателките им. Някои историци твърдят, че до началото на 80-те тази колекция се е съхранявала някъде, но след това следите й се губят.  

Резултат с изображение за onore de balzac

2. Оноре дьо Бальзак: „Този, който може да управлява жена, ще се справи и с държава.“

(Изгубеният роман)

Балзак вярвал в тантристкия постулат, че еякулацията не е нищо повече от загуба на творческа енергия. Бил убеден, че семето е мозъчна субстнация. Една сутрин след бурна любовна нощ, прекарана със сърдечна приятелка, Балзак възкликнал: „Тази нощ се лиших от един роман!“

Резултат с изображение за lev tolstoy

1. Лев Толстой: „Уважението е измислено, за да покрива празното място, където трябва да е любовта.“

(Без тайни!)

В първата си брачна нощ със София Берс, 34-годишният Лев Николаевич Толстой изнудил 18-годишната си новоизпечена съпруга да прочете всички сексуални подробности от множество горещи връзки, описани от твореца в неговия дневник. Включително и забежки с крепостни селянки. Лев Николаевич искал между него и съпругата му да няма абсолютно никакви тайни.

На заглавната снимка: Стивън Кинг

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Петя Дубарова – момичето, подарило любовта си на всички

Само дни преди да избере смъртта на 7 септември 1979 г. Петя Дубарова записва в дневника си: „Най-парадоксалното у мен е, че страданието ми носи...

Тихо присядах на тръгване…

ТАМ ЛИ СИ ОЩЕ Търсех те, мое несбъдване. Там от брега, след завоя, тихо присядах на тръгване в пръски от сълзи с прибоя.   Помня те в моите сънища, в нежна...

Антъни Тролъп: Оръжието на една жена е нейният език

Антъни Тролъп се ражда на днешния ден, 24 април, през 1815 година. Името му се нарежда сред най-успешните, уважавани и плодовити автори от Викторианската...

Български художник преобразява базилика в Брюксел

Диан Костов сбъдва една своя мечта. Неговата изложба-инсталация с образи от Библията "Кръстопът – цената на избора" може да бъде видяна в базиликата "Сакре Кьор"...

На 25 април Бургас отдава почит на Петя Дубарова

Има няколко знакови имена, които всеки свързва с Бургас, както и Бургас с тях. Своето запазено място в този пантеон има Петя Дубарова. Утре, 25...