Изминалото десетилетие е най-горещото в историята на Земята

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Няколко учени предупредиха, че следващите години могат да бъдат дори по-горещи

Изминалото десетилетие е най-горещото в историята на Земята, като е приключило с втората най-жарка година в историята на измерванията, съобщи БТА като се позова на световните информационни агенции.

Данните бяха обявени от Световната метеорологична организация и две водещи агенции в САЩ – НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата.

Средната температура в света през второто десетилетие на 21-и век е била 14,7 градуса по Целзий. Това е с 0,8 градуса по Целзий повече от средната температура за 20-и век и с 0,2 градуса над средната температура от предходното десетилетие, което е най-горещото досега. Това обяви Националното управление по изследване на океаните и атмосферата.

В изминалото десетилетие са 8 от 10-те най-горещи години в историята, другите две са 2005 г. и 1998 г.

Измерванията на температурите се правят от 140 години.

Дърво, Поле, Спокоен, Спокоен Сцена, Красив, Облаци

Пет други глобални екипа изследователи, които наблюдават температурата на повърхността на Земята, се съгласяват с оценката на НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата, че 2019 г. е втората най-гореща година, откакто се води статистика. Измерванията въз основа на спътникови данни се колебаят в оценката за 2019 г. между най-горещата и третата най-гореща година.

Няколко учени предупредиха, че следващите години могат да бъдат дори по-горещи.

Слънце, Залез, Небе, Облак, Червено

Ако си мислите, че това сте го чували и преди, бъдете сигурни, че още нищо не сме видели. Така ще е отчасти всяка следваща година, докато стабилизираме парниковите газове от изгарянето на въглища, нефт и газ“, каза Гавин Шмид, директор на института „Годар“ за космически изследвания в НАСА.

Той добави, че Земята сега е с около 1,2 градуса по Целзий по-топла в сравнение с началото на индустриалната епоха. През 2015 г. световните лидери определиха цел да не се допусне затопляне с над 1,5 градуса от нивата на възхода на промишленото производство. Според Шмид тази цел няма как да бъде постигната, имайки предвид последните данни.

2020 г. има ужасяващо климатично начало и се страхувам какво ни очаква до края на годината„, каза климатологът от Технологичния институт на Джорджия Ким Коб.

Учените смятат, че данните за десетилетието са по-показателни, отколкото измерванията година за година, където влияят естествени вариации като Ел Ниньо и периодичното затопляне на Тихия океан например.

Снимки: Pixabay

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Познатият непознат Уилям Шекспир

По данни на английската църква Уилям Шекспир е роден на 23 април 1564 г. и умира на същата дата през 1616 г. на 52-годишна...

Прочутият Деклан Донелан поставя „Медея“ в Народния театър

През месец май в Народния театър „Иван Вазов“ ще започнат репетиции за спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестния театрален режисьор Деклан Донелан. Преди повече от тридесет години заедно със сценографа Ник...

С поредицата си „Баща и син“ български фотограф спечели световна награда

Българинът Валерий Пощаров спечели голяма международна награда за фотография с поредицата си "Баща и син". Той е отличен с 1-вото място в категория "Портрет" от Sony...

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Тази нощ е починала режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева. За кончината ѝ съобщи нейният съпруг проф. Боян Биолчев. Опелото ще се състои в събота в храма "Св.Седмочисленици"...

Мигел де Сервантес: Любовта може да бъде надмината само от летенето

На днешния ден, 23 април, през 1616 година видимия свят напускат трима велики автори – Сервантес, Шекспир и Де ла Вега. Съвпадение или не,...