Во’ – италианското градче, което победи коронавируса

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Масовото тестване се очертава като най-сигурен начин за справяне с COVID – 19

Има място в Италия, където коронавирусът вече е победен. Името му е Во’ – малко градче в северната провинция Падуа, на около 70 км от Венеция. На 21 февруари то внезапно стана световноизвестно с първия смъртен случай в страната от Covid-19. Почина пенсионерът Адриано Тревизан.

Здравното министерство определя Во’ като огнище на зараза и градчето е поставено под карантина на 23 февруари. Ден по-късно го огражда „железен“ кордон и никой не може да влиза, нито да излиза оттам. Храни и лекарства пристигат само след разрешение на властите в Падуа. Нищо друго не може да се внесе.

Стратегията за справяне с разпространението на вируса? Карантина и тестване – обобщава Алесио Турета, 30-годишен общински съветник и собственик на пивоварна, пред EUobserver.

Градчето прилага подобен на южнокорейския модел, макар и с по-малко технологии, и към 29 февруари 97% от населението му вече е тествано. Нищо подобно не е правено до този момент в Италия: 800 проби само за ден. В края на първия масов скрининг 3% се оказват положителни за Covid-19 и те са поставени под задължителна домашна карантина. По-тежките случаи са незабавно настанени в болница. На останалите вкъщи се звъни по няколко пъти дневно на домашния телефон, за да е сигурно, че не излизат, за да се провери състоянието и температурата им.

Въпреки резултатите от тестовете, не само положителните за коронавирус остават вкъщи и излизат само да пазаруват храна или лекарства. Това е препоръчано на всички. Стратегията проработва. Когато са направени нови тестове между 6-и и 8 март, само 1% от населението е позитивно за Covid-19. Към 23 март разпространението на заразата е спряно, няма новозаразени.

Не всички са щастливи от приложената стратегия.

Когато тестваха целия град, събраха на едно място много хора и нямаше необходимото разстояние за безопасност между тях. Аз все още не разбирам как вирусът достигна град, който е толкова отдалечен като нашия„, казва жител, предпочел анонимност.

Но като цяло е безспорно, че моделът на Во’ е успешен. Както и на други места, първоначално хората реагират с притеснение, но съдейки по интервютата на EUobserver, изглежда всеки положил усилия да изпълни своята част за спазване на мерките.

Съпругата на кмета Карла Сантолин, която е собственичка на аптека, и синът ѝ идват от Виченца – където живеят – във Во’, за да помогнат. „Болницата, в която жителите на Во’ обичайно постъпват, беше затворена; лекарите бяха под карантина. Дни наред хората идваха не само за лекарства, а много по-често – за да разберат какво се случва, да питат за новости, да бъдат изслушани. Беше абсолютно необходимо (аптеката) да остане отворена и във връзка с хората, за да им се помогне„.

Сега госпожа Сантолин е убедена, че моделът е проработил и резултатите са изключителни.

В момента, след 14-дневно затваряне за света, в градчето с 3 300 жители няма нито един заразен. Нито един.

А според италиански вирусолози моделът на Во’, който комбинира строга карантина с масови тестове, за да се открият носителите на вируса е пътят, по който може да се спре разпространението му – поне в по-малките градски центрове.

А Турета е горд със съгражданите си. „Имаше голяма осъзнатост. Всеки разбра ситуацията и и постъпваше според нея“, казва той.

Източник: Offnews.bg; Снимка: Снимка EU Observer

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

“Post Mortem” – изложба с произведения на Ставри Калинов се открива на 30 април (снимки)

„Арт Клуб Дипломат“ и галерия „Средец“ представят изложба “Post Mortem” с произведения на Ставри Калинов (1944 - 2023). Експозицията включва 12 скулптури и 49 картини, също живопис,...

Емилио Салгари: Спящият човек винаги е миролюбиво настроен

Днешните момчета със сигурност не са като момчетата отпреди 50-60 години. Най-малкото заради „дребната” подробност, че, унесени в дебнене на покемони и прочее виртуални...

Паднаха перките на кабаре „Мулен Руж“, най-известният клуб в Париж (видео)

Перките на забележителната червена вятърна мелница на фасадата на кабарето "Мулен Руж", най-известният клуб в Париж, паднаха на земята през нощта в ранните часове...

Ицко Финци на 91: Не ми изчезва желанието да се критикувам, да се гледам и да се питам кое е добро, кое е лошо

Ицхак Самуел Финци е роден на 25 април 1933 г. в София. Баща му е видният театрал и актьор Самуел Финци. Ицко е 7-годишен,...

Ела Фицджералд – вечните песни на черния славей (видео)

Родена е във Вирджиния, в Нюпорт Нюз, на 25 април 1917 г., но спомените ѝ започват от Харлем, Ню Йорк. За младата чернокожа пришълка,...